“Kraina Elfów w Sośnicowicach – rodzic w pracy” to projekt, który zakłada wsparcie osób powracających na rynek pracy, poprzez zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, dzięki utworzeniu w nim 20 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w nowo utworzonym Niepublicznym Żłobku Kraina Elfów w Sośnicowicach w powiecie gliwickim.

W ramach projektu zaplanowano utworzenie żłobka i stworzenie oraz funkcjonowanie od 1 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. 20 nowych miejsc opieki, dostosowanie obiektu oraz zakup wyposażenia. Czas trwania projektu to 19 miesięcy, w okresie od 01.12.2018 r. do 30.06.2020 r.

W odpowiedzi na zgłoszone potrzeby osób w trudnej sytuacji opiekujących się dziećmi do lat 3, zaplanowano refundację wyżywienia oraz zapewnienie maksymalnej 10-godzinnej opieki nad dziećmi. Projekt skierowany jest do osób, które z powodu konieczności sprawowania opieki nad dziećmi mają problemy ze znalezieniem pracy lub są zagrożone jej utratą i których sytuacja finansowa jest szczególnie trudna.

Celem projektu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, poprzez utworzenie 20 nowych miejsc opieki w nowo utworzonym żłobku, a w rezultacie:

[list class=”circle”][list_item]wsparcie osób bezrobotnych, biernych zawodowo, opiekujących się dziećmi do lat 3, w powrocie na rynek pracy;[/list_item][list_item]wsparcie osób zatrudnionych, zagrożonych zwolnieniem z pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dziećmi do lat 3 w utrzymaniu zatrudnienia;[/list_item][list_item]wsparcie osób w szczególnie trudnej sytuacji bytowej.[/list_item][/list]

Działania projektowe mają na celu zmniejszenie segmentacji na rynku pracy oraz zwiększenie udziału w rynku pracy osób pełniących funkcje opiekuńcze nad dziećmi do 3 roku życia. Cel uwzględnia prawo do godzenia życia zawodowego i prywatnego oraz równość płci na każdym etapie rozwoju zawodowego. Stworzenie 20 nowych miejsc opieki pozwoli na skrócenie czasu przebywania poza rynkiem pracy i wzrost wskaźnika aktywności zawodowej wśród osób opiekujących się dziećmi.

Całkowita wartość projektu: 403 255,30 zł

Kwota dofinansowania: 354 864,66 zł